Kadar intenzivno vadimo in treniramo različne športe, so naše mišice izpostavljene poškodbam. Lahko se raztrgajo in vnamejo ter tako nastanejo mikro poškodbe. Še posebej med športniki so takšne poškodbe nekaj povsem običajnega, saj se to pogosto zgodi med treningom ali v obdobju daljše profesionalne vadbe. Pojavijo se bolečine, ki so nastale zaradi prehitre in preveč intenzivne vadbe, saj naše telo ni bilo dovolj dobro fizično pripravljeno na obremenitve. Tej bolečini rečemo »muskelfiber« oz. zapoznelo mišično bolečino.
Bolečine v mišicah lahko nekoliko omilimo tako, da svoje telo postopoma obremenjujemo in ga tako pripravimo na vse večje fizične napore. Pomembno je, da pri vsaki vadbi aktivnost nekoliko povečamo, prav tako hitrost in ponavljanje vadbe. Le tako se bo naše telo postopoma navadilo na intenzivnost vadbe, mišice se bodo utrdile in bile veliko bolj odporne, bolečina pa bo manj pogosta. Sčasoma bo popolnoma izginila.
Pred vadbo moramo paziti na:
- Da izberemo vadbo, ki je prilagojena za našo fizično kondicijo.
- Da vadbo postopoma obremenjujemo z povečanjem hitrosti, dolžino trajanja in ponavljanja vadbe.
- Da vadbe niso pretežke za nas, saj bi tako lahko trajno poškodovali mišice.
- V času vadbe se intenzivno potimo, izgubljamo tekočino iz telesa in jo moramo obvezno nadomestiti z pitjem vode, ki vsebuje elektrolite.
Mikropoškodbe v mišicah nastanejo zaradi vnetja in ker je za razvoj tega potreben določen čas, se bolečine v mišicah ponavadi pojavijo nekaj ur po vadbi, ali najpogosteje od 8 do 12 ur. To je naraven proces, ki ga telo samo opravi in lahko traja tudi več dni.
Zato je regeneracija mišic po vsaki vadbi ali fizični aktivnosti zelo pomembna in jo lahko z določenimi ukrepi pospešimo ali omilimo.
Na razpolago imamo različne metode regeneracije mišic po treningu:
-
Ogrejmo si mišice in telo:
pred vsakim začetkom si temeljito ogrejmo mišice tako, da delamo vadbe bolj počasi in jih nato stopnjujemo. Ogrejmo se z počasnim tekom, nato nadaljujemo vaje za vsako okončino posebej, da postane gibljiva in prožna. Le tako se bomo izognili številnim poškodbam, mišičnim bolečinam
-
Raztezanje bolečih mišic:
počasi raztegujte mišice do točke, kjer še ni bolečine. Mišice bodo to občutole kot prijetno sprostitev in zato se bomo počutili bolj lahkotno. Raztezanje mišic naj poteka vsaj 10 sekund in zadržite v tem položaju. Prekrvitev bo dosti boljša in hitrejša.
-
Hladilni geli in hladni obkladki:
so najhitrejša in učinkovita rešitev za lajšanje bolečih mišic in odpravljanje »muskelfibra«. Hladilni gel takoj po nanosu daje hladilni učinek na mestu uporabe in s tem sprosti napete mišice v zelo kratkem času. Boleče mišice se bodo hitro regenerirale in obnovile. Velikokrat se priporoča tudi hladen tuš po vadbi, saj pospeši krvni obtok in povzroči hitrejšo regeneracijo tkiva. Na razpolago imamo različne hladilne gele: Konjski balzam, CBD Ice gel, ter drugi geli, ki vsebujejo mentol za hlajenje mišic.
-
Povečajte vnos proteinov (beljakovin):
beljakovine ali proteini so potrebne za tvorbo, obnavljanje in izgradnjo mišic, tkiv in organov in zato jih lahko zaužijemo takoj po vadbi, da se mišice regenerirajo. Dnevno moramo zaužiti dovolj velik odmerek beljakovin, da se telo normalno regenerira. Športniki velikokrat uživajo dodatna prehranska dopolnila za povečanje mišičnega tkiva. Beljakovine so pomembne za:
- razvoj in rast,
- delujejo kot encimi,
- imajo pomembno vlogo hormonov oz. prenašalcev informacij,
- tvorijo celično strukturo,
- pomagajo uravnati pH vrednost,
- vplivajo na moč imunskega sistema,
- pomagajo pri transportu določenih hranil,
- predstavljajo dober vir energije.
-
Pijte veliko tekočine (z dodatkom elektrolitov):
Med vadbo se izgubi veliko tekočine s potenjem in zato jo moramo nadomestiti s pitjem vode. Z potenjem pa se izgubi tudi velika količina mineralov iz telesa (natrij, kalij, itd), zato je nujno potrebno, da jih hitro nadomestimo. Priporočamo, da si priptavite vodo z dodatkom elektrolitov, ter jo pijete že med vadbo in tako nadomestite primanjkljaj. Voda je pomembna, saj podpira presnovne funkcije v telesu in prenos hranil v telesu.
-
Uživanje omega-3 maščobnih kislin:
so nujno potrebne za ohranitev zdravja, pomagajo pri vnetju mišic, saj pospešujejo cirkulacijo v vnete mišice in zmanjšajo vnetja. Največ omega-3 maščobnih kislin je v mastnih ribah, lanenemu semenu, oreščkih.
-
Masaža razbolelih delov telesa:
z masažo se bo povečal pretok krvi v mišicah, sprostila se bo napetost, zmanjšali mišični krči in bolečino v mišicah po treningu, izboljšali gibljivost ter preprečili poškodbe.
-
Spanec in počitek:
je ključnega pomena v našem življenju. Je pomemben dejavnik, da se spočijemo in da naše telo dobro okreva.
-
Zdravo prehranjevanje:
telo se v času treninga izčrpa in zato ga moramo po končanem treningu oskrbeti z beljakovinami, ki je glavno živilo za mišice. Poleg tega moramo redno skrbeti za uravnoteženo prehrano vsak dan, ter jesti čim bolj raznoliko prehrano. Na jedilniku naj bo vsak dan sveža zelenjava in sadje, oreščki, stročnice.
Hitra in učinkovita regenarcija mišic s hladilnim gelom je namenjena za:
- Bolečine v mišicah , sklepih, hrbtu, vratu, ramenih.
- Bolečine v spodnjem delu hrbta.
- Bolečine zaradi poškodb, zlomov in zvinov.
- Bolečine zaradi vnetij.
- Bolečine po treningu in vadbi.
Prednosti hladilnega gela »Konjski balzam«:
- Po nanosu se takoj občuti hladilni učinek na mestu uporabe.
- Pospešuje prekrvitev kože ter poživlja.
- Hladilni gel sprošča in ugodno deluje na mišice.
- Vsestransko uporaben za različnih predelih po telesu: koleno, noge, hrbet, roke, vrat.
- Primeren za širšo populacijo, športnike in fizično aktivne.
- Uporabljamo ga lahko vsak dan in dlje časa.
- Nima stranskih učinkov.
- Varno delovanje.