Машките пижами
Dom i gradinaModa

Машките пижами – поудобна алтернатива за релаксирано време дома

Добро изработените машки пижами претставуваат незаменлив дел од гардеробата на секој маж. Тие обезбедуваат поудобна, опуштена и функционална опција за облекување во текот на вечерите и за време на спиењето, овозможувајќи им на телото и умот полесно да се одморат и релаксираат по напорниот ден.

Покрај придобивките за удобноста, носењето квалитетни пижами со правилен фит може да има позитивно влијание врз квалитетот на спиењето. Соодветната контрола на телесната температура, минимално ограничување на движењата и отсуство на непријатно триење се клучни за непречен и релаксирачки сон.

Кои се главните карактеристики на добрите машки пижами?

Има неколку клучни работи што ги прават машките пижами удобни и функционални:

Материјали Памукот е стандард и најчест избор поради неговата природна мекотија и способност да ‘диши‘. Покрај него, сè почесто се користат модерни синтетички ткаенини како микромодал, полиестер и најлон. Иако не се целосно природни, тие нудат одлични својства како брзо сушење, глаткост и трајност.

Дизајн и крој Постојат неколку основни модели, вклучувајќи класични двodelни пижами, троделни комплети со огртач и панталони со шорцеви или кратки ракави за топли летни ноќи. Битно е пижамите да имаат релаксиран, но не и премногу широк крој што нема да го ограничува слободното движење.

Удобност Удобноста е најважниот аспект на секој пар пижами. Тие треба перфектно да ви одговараат по големина без да бидат тесни или пак премногу широки на кој било дел од телото. Ткаенините треба да се меки и глатки, без непријатно триење или џуџање кое би можело да ве вознемирува за време на спиење.

Основни стилови машки пижами Иако личните вкусови и преференции се разликуваат, постојат неколку основни стилови машки пижами што ги задоволуваат потребите на повеќето мажи:

Машките пижами

Класични пижами

Овој традиционален стил вообичаено се состои од памучна кошула со колор и припаѓачки панталони со ластик околу половината. Чест избор се мирните бои и шарки како сина, сива и кафена или пак неутрални тонови како беж и бела боја. Класичните памучни пижами се удобни за носење во текот на целата година.

Фланелени пижами

Изработени од мека и топла 100% памучна фланела, овие зимски пижами се ултимативниот избор за ладни ноќи. Нивната мазна текстура и умерена тежина го одржува телото топло и удобно заглавено за спокоен сон. Фланелените пижами доаѓаат во разновидни уверливи шарки и дезени.

Сатенски пижами

За поелегантна вечерна постава, сатенските пижами со нивниот карактеристичен сјаен изглед и глатка мазна текстура се одличен луксузен избор. Достапни се во палета бои од црна, сина и сива до живи нијанси како црвена, зелена и кралска сина. Иако малку помалку топли од памукот и фланелата, сатенските пижами сè уште нудат комотно чувство.

Летни пижами

За поладните летни вечери, постојат посебни воздушни и проточни пижами направени од тенки, лесни материјали како памучно трико. Овие обично имаат кратки ракави и нозе, полесен крој и се достапни во посветли бои со летни мотиви и шарки. Исто така одлично функционираат и во пролетните и есенските месеци.

Модерни микрофибер пижами

Најнов тренд кај машките пижами се оние од синтетички меки и глатки микрофибер ткаенини со својства како брзо сушење, дишење на материјалот и трајност. Овие модерни пижами се исто толку удобни и функционални како памучните, а достапни се во поширока палета сјајни и уникатни бои и шарки.

Доњото рубље за спиење исто така има важна улога

Иако пижамите ја покриваат надворешноста, доњото рубље што директно се носи на кожата е исто така клучно за вкупното чувство на удобност и релаксација.

Боксер шорците се најчест “стандарден” избор за голем број мажи. Мекиот еластичен појас обезбедува поддршка без стегање, а модерните микрофибер материјали остануваат суви и комотни низ целата ноќ.

А, функционалните термо боксери со вградено одело од мека поларна облека или софтвер претставуваат сјајна зимска алтернатива.

Маичките за спиење исто така се чест дел од “униформата” за спиење кај мажите. Тие обезбедуваат дополнителен слој како бариера од непријатни триења од текстилот на пижамата. Лесните памучни маички се одличен “стандарден” избор, но за поголема топлина и удобност постојат и специјални термо опции.

Како најдобро да се одржуваат пижамите?

За долговечност на пижамите и зачувување на нивната мекотија и удобност, препорачливо е:

  • Перење на максимум 40 степени за заштита на текстилот, по можност со течен детергент за деликатно рубље
  • Избегнување сушење во машина за сушење кое може да предизвика собирање и деформации
  • Обрнување од внатрешната страна пред сушење за заштита на печатите и апликациите
  • Исклучување на омекнувачите кај синтетичките ткаенини за да се зачува нивната оригинална текстура
  • Пеглање (доколку е потребно) на најниска можна температура со обратена страна на деликатни материјали како сатен

Со вакво внимание во одржувањето и грижата, вашите омилени пижами ќе ви траат и служат удобно многу подолго!